Monday, November 23, 2015

Теоретично за българските народни танци

Българите означават своите танци с названията "ХОРÒ", "ИГРА", "РЪЧЕНИЦА" и др. термини, които се отнасят или до по-конкретни танцови форми, или са техни дубликати, или заместници в по-тесни географски райони.

"ХОРÒ" е почти повсеместно означение за танц, в който има много участници, заловени един за друг на редица. От този термин са произлезли: "ХОРÒБЕРЕЦ"-добър играч на хорото; "ХОРÒВОДЕЦ"- водач на хоро; "ХОРИЩЕ"- място, където се играе хоро. От този корен няма създаден глагол - хорото винаги се играе.

"ИГРА" е общо означение за танц, а същевременно значи и "забава, развлечение". Голямото хоро с много извивки се нарича "Kръшно" или "Kриво" хоро. Общото му оформяне става с помощта на "ВОДАЧА" (танчовода, поводник, хороводец), а също така и с помощта на "ОПАШКАРЯ" (куирук), също вещ играч, който поддържа игривостта на задния (левия) край на веригата. 

Съществуват "ХОРÒ НА ЛЕСА" или "ХОРÒ НА ПРЪТ". Обикновенно те са с по-сложни танцови движения (стъпки) и се изпълняват от по-избрани играчи, главно мъже. Затова някъде ги наричат и "МЪЖКИ ХОРА". 
Разнообразието в стъпките на българските хора е много голямо: "ВЪРВЕЖКИ"; "СКОКЛИВИ" и "ТРОПАЩИ" те са представяни в многоброини разновидности чрез стъпване на цяло ходило, на пръсти или на пета; чрез къси, средни или големи крачки. В началото хорото може да се полюлява, събира или разпуска. 

В нашето съвремие ТАНЦЪТ се определя като музическо изкуство, тъй като отмерените и ритмични движения на човешкото тяло са съчетани с музика, като дават художествен израз на душевните изживявания на човека. Най-широката и основна тема на танцовото изкуство за всички времена си остава ЧОВЕКЪТ и това, което определя неговия външен и вътрешен мир. 

Голямото разнообразие и богатство на Българското танцово изкуство е наложило обособяването на шест фолклорни етнографски области. Всяка една от тях е с уникален почерк и стил: Северняшка; Добруджанска; Тракийска; Родопска; Пиринска; Шопска. 

Танцова школа "МОДЕРАТО" е създадена през 1999 г. и е посветена на разпространяването на българското флоклорно танцово изкуство като обучава мало и голямо от 5 до 95г. в стъпките на нашите прекрасни народни танци. Създателят на школата, преподавател в нея, хореограф и будител на родолюбие и уважение към българските традиции и обичаи Милена Стоилкова Велинова е възпитаничка на Национално училище за танцово изкуство-гр.София, отдел "Български народни танци". Магистърската си  степен получава през 2000г. в Академията за музикално и танцово изкуство-гр. Пловдив. В продължение на три учебни години, Милена е външен лектор в Национален учебен комплекс по култура с лицей за изучаване на италиански език и култура Горна Баня-гр.София. Практическата работа и сценичните изяви на неините възпитаници довеждат до престижни награди.


Контакти тел. 0887497091, 0878870799 moderato_milena@abv.bg moderatomilena33@gmail.com.

No comments:

Post a Comment